Trzy pokolnia ogrodników – Piotr Hoser (I), Piotr Ferdynand Hoser (II) oraz Piotr Tadeusz Hoser (III) to postacie wyróżniające się w dziejach polskiego szkółkarstwa.

Piotr Hoser (I) – urodził się 17.11.1818 w Czechach.

Był synem Jana Krzysztofa i Elżbiety z domu Heime. Do Polski przybył w 1846 roku i rozpoczął pracę jako główny ogrodnik Ogrodu Saskiego. Urządził nowo wybudowane szklarnie, rozwinął hodowlę i sprzedaż kwiatów czym doprowadził do znacznego powiększenia dochodów ogrodu. W 1850 roku Piotr I rozpoczął działalność ogrodniczą na własnym gruncie przy ulicy Nowogrodzkiej. Wkrótce do współpracy zaangażował braci Pawła i Wincentego, zapoczątkowując powstanie firmy Bracia Hoser. Zakład ogrodniczy szybko powiększał się, dokupowano nowe place a działalność ogrodnicza stawała się coraz bardziej wszechstronna.

Piotr I był jednym z głównych założycieli Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego, sporo też pisywał w czasopiśmie Ogrodnik Polski. Z bratem Wincentym wydał trzykrotnie Katalog Roślin Hodowlanych. Piotr I założył znaną Warszawską Firmę i wykształcił wielu ogrodników. Zmarł 27.01.1904 w Warszawie.

dowiedz się jeszcze więcej

Publikacje:
-„Bez jutra”, Ogrodnik Polski numer 4 z 1880 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Mieczyki (Gladiolus)”, Ogrodnik Polski numer 6 z 1880 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„O podlewaniu roślin doniczkowych”, Ogrodnik Polski numery 19 i 20 z 1880 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Botanik-ogrodnik”, Ogrodnik Polski numer 7 z 1881 roku  – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Niektóre rośliny zimotrwałe do upiększania trawników”, Ogrodnik Polski numery 22 i 23 z 1883 roku – pobierz PDF
-„Czem jest Ameryka?”, Ogrodnik Polski numer 2 z 1888 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Otrzymywanie rozsady warzyw i kwiatów”, Ogrodnik Polski numer 3 z 1888 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Rącznik. Ricinus”, Ogrodnik Polski numer 5 z 1888 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Ukośnice bulwiaste”, Ogrodnik Polski numery 11 i 12 z 1888 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
Linki zewnętrzne:
Wpis dotyczący Piotra Hosera w Wikipedii
Biogram Piotra Hosera na stronie Polacy z wyboru

Piotr Ferdynand Hoser (Piotr II) – urodził się w Warszawie 22 sierpnia 1857 roku.

Po ukończeniu szkoły średniej w Warszawie studiował w instytucie Pomologicznym w Prószkowie na Śląsku. Po zakończeniu studiów wyjechał na praktykę zagraniczną, pracował w Lipsku, Gandawie i Londynie. Po powrocie do kraju rozpoczął pod kierunkiem swojego ojca pracę w firmie Bracia Hoser by z biegiem lat objąć stanowisko kierownika działu szkółkarskiego na Rakowcu. W roku 1896 Piotr II kupił trzy gospodarstwa w Żbikowie i Duchnicach pod Pruszkowem o ogólnej powierzchni ponad 40 ha w celu stworzenia nowoczesnego gospodarstwa szkółkarskiego. Stopniowo przeniósł szkółki z Rakowca do Żbikowa, założył arboretum i sad mateczny.

Przez wszystkie lata pracy w Żbikowie wprowadzał wiele ulepszeń, dążąc do tego aby szkółki z roku na rok stawały się bardziej nowoczesne, równocześnie powiększał też asortyment oferowanych roślin. Za materiał szkółkarski Piotr Hoser otrzymał wiele medali na wystawach ogrodniczych. Ogrodnictwo nie było jednak jedyną pasją Piotra II, był on również znanym społecznikiem i pedagogiem. Między innymi dzięki jego zabiegom powstał Wydział Ogrodniczy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na którym wykładał później dendrologię i kwiaciarstwo. Brał również udział w pracach dendrologicznych Fundacji Kórnickiej. Za swą działalność naukową Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Akademia Rolnicza w Poznaniu nadały Piotrowi II tytuł doktora honoris causa. Piotr II był uhonorowany licznymi odznaczeniami Krzyżem Oficerskim Polonia Restitua, francuskim orderem Merite d’ Agricole, belgijskim orderem rolniczym I klasy. Zmarł 4 stycznia 1939 roku w Żbikowie.

dowiedz się jeszcze więcej

Publikacje:
– „Jak zakładać i prowadzić szkółki przy gospodarstwie wiejskim”, Wydawnictwo Towarzystwa Oświaty Rolniczej, Warszawa 1937, stron 62
-„Hodowla azalij indyjskich”, Ogrodnik Polski numery 4 i 5 z 1880 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
– „Rośliny Obrazkowate (Aroideae)”, Ogrodnik Polski numery 23 i 24 z 1882 roku – pobierz PDF
– „W sprawie wymarzania drzew” , Ogrodnik numer 14 z 1922 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„W sprawie Puław”, Ogrodnik numer 21-22  z 1923 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Import i eksport”, Ogrodnik numery 22 i 23 z 1925 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Chimery”, Ogrodnik numer 2 z 1932 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Jeszcze o lilji białej”, Ogrodnik numer 6 z 1932 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Topola Niekłańska”, Ogrodnik numer 18 z 1932 roku-przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Truskawka Sharpless” Ogrodnik numer 13-14 z 1934 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Jeszcze o groźnym chwaście”, Ogrodnik numer 5 z 1935 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Jeszcze o lewkonii”, Ogrodnik numer 6 z 1935 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Grusze karłowe na głogu”, Ogrodnik numer 3 z 1936 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Iris-kosaciec”, Ogrodnik numer 2 z 1937 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Bolączki kwiaciarstwa polskiego”, Ogrodnik numer 4 z 1937 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„W sprawie uroczystości sadzenia drzew”, Ogrodnik numer 10 z 1937 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)
-„Przemówienie prof. dr Piotra Hosera na otwarciu pokazu ukwiecania balkonów Ogrodzie Saskim w dniu 21. V 1937r.”, Ogrodnik numer 11-12 z 1937 roku – przejdź do przeglądania czasopisma (wymagana wtyczka DjVu)

Linki zewnętrzne:
– Wpis o Piotrze Ferdynandzie Hoserze w wikipedii
– W. Mierzecka. „Piotr Hoser – ogrodnik z ogrodników” ,Rolniczy Magazyn Elektroniczny

Piotr Tadeusz Hoser (Piotr III) – urodził się w Warszawie 22 czerwca 1901 roku jako syn Piotra II i Antoniny z domu Popiel. W 1912 roku rozpoczął naukę w gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. Przed ukończeniem gimnazjum w 1918 roku wstąpił do wojska, był uczestnikiem wojny obronnej 1920 roku. W czasie kilkumiesięcznego urlopu zdał maturę, a po zakończeniu wojny w 1921 roku rozpoczął studia na Wydziale Ogrodniczym SGGW w Warszawie. Będąc na studiach odbył praktyki ogrodnicze we Francji i w Holandii. W 1926 roku otrzymał tytuł Inżyniera -Ogrodnika . Od czerwca 1926 roku do maja 1939 roku pracował jako administrator, a później jako właściciel części gospodarstwa w Żbikowie. Prowadził szkółki drzew i krzewów ozdobnych oraz bylin. Oprócz pracy ogrodniczej wiele czasu poświęcał pracy społecznej. Występował jako biegły sądowy z zakresu ogrodnictwa, od 1953 roku był też rzeczoznawcą mianowanym przez Ministerstwo Rolnictwa do kwalifikacji szkółek drzew i krzewów. Przyszło mu prowadzić szkółki w bardzo trudnych czasach, jednak zapobiegł całkowitemu zniszczeniu gospodarstwa i rodzinnej tradycji szkółkarskiej. Zmarł 6 marca 1990 roku w Pruszkowie.

Trzy pokolenia ogrodników
Piotr I w otoczeniu rodziny
Piotr I w otoczeniu rodziny
Piotr II
Piotr II w szkółce
Piotr III jako uczestnik wojny obronnej 1920