W kilku zdaniach

Szkółki Żbikowskie zostały założone w 1896 roku przez Piotra Ferdynanda Hosera i były wówczas jednym z najnowocześniejszych i najlepszych gospodarstw szkółkarskich na terenie zaboru rosyjskiego. Pozycję wiodących szkółek w Polsce utrzymywały przez cały okres międzywojenny.

Poważne problemy pojawiły się w okresie komunizmu, który Szkółki Żbikowskie zakończyły wcielone do rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Rodzina odzyskała gospodarstwo po długich staraniach w 2003 roku. Od tamtego czasu konsekwentnie prowadzone są działania zmierzające do przywrócenia Szkółkom Żbikowskim dawnej świetności . Zadania tego podjął się prawnuk Piotra Ferdynanda Wojciech Hoser absolwent wydziału ogrodniczego SGGW w Warszawie. Wobec znacznego uszczuplenia obszaru gospodarstwa, które obecnie zajmuje powierzchnię 8 ha postawiono na specjalizację. Aktualnie szkółki rozwijają się w oparciu o trzy specjalizacje: szczepione wierzby , trawy ozdobne i mrozoodporne bambusy. Dokładamy wszelkich starań, aby w tych grupach produktowych mieć najładniejszy materiał przynajmniej na terenie kraju.

Recepty na sukces pozostają niezmienione od ponad 150 lat, kiedy powstała pierwsza rodzinna firma ogrodnicza, a są to ciężka praca, rzetelna wiedza i przyjazna atmosfera. Wciąż się rozwijamy, dlatego warto nas odwiedzać, bo przyjeżdżając do nas ponownie za każdym razem trafia się do lepszej firmy.

Nasze wartości

Uczciwa praca

Wierzymy, że uczciwa, wykonywana z zaangażowaniem i pasją praca przynosi obfite owoce.

Życzliwość i rzetelność wobec ludzi

Staramy się budować przyjazną atmosferę, w której dobrze czują się wszyscy, z którymi się spotykamy. Jednocześnie dbamy o solidność i rzetelność w stosunku do naszych partnerów i klientów. To punkt wyjścia dla zaufania, które staje się naszym kapitałem.

Dbałość o rozwój

Wciąż poszukujemy nowych, lepszych rozwiązań i pogłębiamy naszą wiedzę.

Troska o środowisko

Drzewa i krzewy oczyszczają powietrze z wielu szkodliwych substancji, asymilują dwutlenek węgla i wydzielają tlen, gromadzą wilgoć, a pasy zieleni w miastach skutecznie tłumią hałas. Cieszymy się, że nasze rośliny, które produkujemy w ekologiczny sposób pomagają tworzyć przyjazne człowiekowi środowisko.

Piękno otoczenia

Dostarczając ludziom piękne rośliny, czynimy również piękniejszym świat wokół nich. Pragniemy aby wokół nas było jak najwięcej skąpanych w zieleni osiedli oraz kwitnących ogrodów.

W mediach

 1. Ogrody – przejdź do strony
 2. Stolica Warszawski Magazyn Ilustrowany, nr 3, 2008 (informacje o piśmie : www.warszawa-stolica.pl)
  “Pamiątka Rodziny Hoserów” autor Ryszard Mączewski – pobierz w formacie PDF
 3. Owoce, Warzywa, Kwiaty, nr 15, 2008 „A może bambusy” autorka Maria Chrząszcz –
  pobierz w formacie pdf
 4. Biznes Ogrodniczy, nr 6, 2014 “Nowa szkółka ze stuletnią tradycją” autorka Agnieszka Idziak – przejdź do strony
 5. Maja w ogrodzie, odcinek 179. W ogrodzie, który odwiedziła Maja sadzone są bambusy ze Szkółek Żbikowskich – przejdź do strony
 6. apoczywaj.pl, wrzesień 2015 “Ogród w wielkim mieście”  przejdź do strony
 7. Maja w ogrodzie, odcinek 622, “Bambusarium w Pruszkowie i rośliny do oranżerii” – przejdź do strony
 8. Biznes Ogrodniczy, nr 11/95, listopad 2017, “Jedyne takie bambusarium” – przejdź do strony
 9. Krótki film o Mazowszu, odcinek wyemitowany 28.10.2018 w TVP3, “Mazowieccy ogrodnicy” – przejdź do strony
 10. Rok w ogrodzie, odcinek wyemitowany 29.12.2018 w TVP1, fragment programu poświęcony Narodowej Kolekcji Bambusów Mrozoodpornych – przejdź do strony

Opinie klientów

Małgorzata Stańczuk

Rośliny bardzo dobrej jakości w atrakcyjnych cenach, fachowa i sympatyczna obsługa a wszystko to w pięknym otoczeniu pomnikowych drzew i historycznych zabudowań.

Artur Żbikowski

Jako właściciel firmy ogrodniczej, korzystam z usług tej Szkółki. Za każdym razem byłem zadowolony zarówno z jakości materiału, jak i z profesjonalizmu i zaangażowania osób tu pracujących.

Rekomenduję ich w 100%.

Mariusz Olszanowski

Ze Szkółkami Żbikowskimi współpracuję od 2005 r. Dawniej kupowałem tam sadzonki do ukorzeniania oraz zrazy, a obecnie Szkółki Żbikowskie są dostawcą bambusowej młodzieży dla moich szkółek. Zawsze byłem zadowolony z naszej kooperacji – począwszy od naprawdę doskonałej jakości kupowanych roślin, po świetnie zorganizowaną logistykę produktów. Polecam Szkółki Żbikowskie jako sprawdzonego partnera w szkółkarskim biznesie.